top of page
  • Writer's pictureillo wood

Rotaļu Vides Radīšana Pēc Pikleres Metodes: Soli pa Solim

Emmijas Pikleres pieejas galvenais elements ir bērna kustību brīvība, kas labākā veidā tiek nodrošināta ar plašu, drošu rotaļu vidi, kas veicina ziņkāri. Tāpēc mēs esam izstrādājuši, unikālu rotaļu laukumu bērniem, kurš aug kopā ar bērnu jau no 8 mēnešu vecuma. Vecākiem nepieciešams tikai piemērotā brīdī papildināt konstrukciju un radīt bērnam ar vien jaunus un interesantus šķēršļus sava ķermeņa attīstībai un pasaules iepazīšanai.


Šajā rakstā uzzināsim par bērna brīvības kustībām un par to, kā mājās var izveidot illo iedvesmotu rotaļu vidi, balstoties uz Pikleres audzināšanas metodi.


Brīvība pārvietojoties:

Emmijas Pikleres filozofijā brīva kustībā nozīmē dabiskas, bērna paša iniciētas kustības, kuras nav ierobežotas vai pāragri stimulētas no pieaugušo puses. Bērns patstāvīgi apgūst savas ķermeņa kustības un realizē tās, kad tam ir iekšēja gatavība. Vecākiem nav jāmāca bērnam sēdēt, stāvēt vai staigāt, nostādot viņu pozās, kuras viņš vēl nepazīst.

Ierobežot bērniņa ilgstošu uzturēšanos palīgierīcēs, piemēram, šūpuļkrēslā, staigulītī vai autokrēsliņā, uzskata par kustību brīvības ierobežošanu, tāpēc šādu ierīču izmantošanu būtu jāierobežo cik vien iespējams.

Tas, ko vecāki var darīt, lai veicinātu bērna kustību brīvību, ir ļaut tam pašam aktīvi pārvietoties uz grīdas, nodrošinot drošu un stimulējošu vidi, kurā veikt jaunus atklājumus un eksperimentus.

Iedvesmojoša rotaļu vide ar "illo" trijsturiem:

Telpas plašums. Samazināt lieko mēbeļu, rotaļlietu un citu priekšmetu skaitu, kas varētu traucēt un ierobežot kustību brīvību. Saglabāt tikai nepieciešamāko, lai bērns varētu brīvi pārvietoties.

Pikleres metodē bērni rotaļājas ar tā saucamajām atvērtā tipa rotaļlietām - mantām, kas iespējāmi ir daudzveidīgas un bērnam ļauj pašam izdomāt, kā tās izmantot. Atvērtā tipa rotaļlietas var būt mašīnas, klucīši, dažādi trauki un citi droši sadzīves priekšmeti, bumbas, lelles utt. Vajadzētu izvairīties no rotaļlietām, kas darbojas automātiski (skan, kustās vai mirgo), jo tās neveicina bērna radošumu un koncentrēšanos, bet var pārāk noslogot viņa nervu sistēmu.Koka aktivitāšu elementi kustību attīstībai un rotaļām.


Papildus parastajām rotaļlietām Pikleres metodē tiek izmantoti dažādi koka elementi, kas ļauj bērniem kāpt, rāpot, uzkāpt un lekt. Šie aktivitāšu elementi, piemēram, Little Peak trijstūris, arka vai koka paaugstinājums, ir svarīga ikdienas rotaļu daļa, jo tie ļauj bērniem pārbaudīt savas kustību spējas un eksperimentēt, vienmēr saglabājot drošību kā prioritāti. Ja mājās nav šādu speciāli izstrādātu elementu, jāņem vērā, ka mazi bērni izmantos esošās mēbeles kā šķēršļus savu kustību attīstībai. Viņi kāps, stums, vilks un saskarsies ar mēbelēm visos iespējamos veidos. Tāpēc ir svarīgi izmantot mēbeles ar gludām virsmām, noapaļotiem stūriem un stabilu konstrukciju.

Stabila un silta grīda. Grīda ir bērna izziņas procesu pamats un atbalsts. Svarīgi ir, lai grīda būtu pietiekami cieta un bez šķēršļiem, kā arī atbilstošā temperatūrā (izvairoties no aukstiem materiāliem un dodot priekšroku koka apdarei).


Saikne ar dabu.

Pikleres bērnu centros bērni pavada dienas laiku ārpusē, svaigā gaisā. Protams, tas nozīmē, ka nepieciešama atbilstoša infrastruktūra. Mājas apstākļos tas varētu nozīmēt vairāk laika pavadīšanu ārpusē un mājas pagalma vides izveidi, kurā bērni varētu spēlēties ar smiltīm, dažādiem koka elementiem un šķēršļu joslām, pa kurām kāpt, pārvarēt un trenēt lielo motoriku.


Arī pagalmā lieti noderēs “illo” trijstūri, arka un slidkalniņš, kurš lietojams no abām pusēm. Viena puse slīdēšanai un šļūkšanai, otra puse ar kāpslīšiem, staigāšanai un rāpšanai augšup.Ar Little peak trijstūru kolekciju iespējams radīt drošu un ziņkārīgu vidi ne tikai bērnu rotaļu istabā, bet arī pagalmā izveidot drošu šķēršļu joslu pa kuru rāpties, kāpelēt un sasniegt augstāko virsotni.


53 views1 comment

Recent Posts

See All

1 comentário

Avaliado com 0 de 5 estrelas.
Ainda sem avaliações

Adicione uma avaliação
Convidado:
03 de jul. de 2023
Avaliado com 5 de 5 estrelas.

illo rāpšanās trepītes mūsu bērnu rotaļu istabā tiek izmantotas gandrīz ik dienu


Curtir
bottom of page