top of page
  • Writer's pictureillo wood

Kā noder "Little Peak" trijstūris - treniņierīce bērniem dažādā vecumā.

Ungāru pediatre Emmi Pikler (1902–1984) strādāja bērnudārzā un veica pētījumus par to, kā bērns attīstās bez pastāvīgas tuva pieaugušā klātbūtnes. Emmi daudz paveica, lai pat šādos apstākļos bērni varētu pilnvērtīgi attīstīties. Viens no pediatres izgudrojumiem - divas mazas koka kāpnes, kas savstarpēji savienotas trijstūra formā. Vēlāk šo konstrukciju nosauca par Piklera trijstūri, bet mēs savu trijstūri saucam par "Little Peak" jeb "Mazā Virsotne".


Emmi meklēja veidu, kā attīstīt mazus bērnus iestādē. Un svarīgs nosacījums bija tas, ka bērniem vajadzētu būt patstāvīgiem, lai nodarbība vienlaikus attīstītu bērnu un nepieprasītu lielu pieaugušo uzmanību. Tāpēc konstrukcija ir stabila, droša un izveidota tā, lai bērns to varētu apgūt pats.


KOKA TRIJSTŪRA PRIEKŠROCĪBAS

Vienkāršs ierīces komplekss efektivitātē konkurē ar sarežģītām sporta treniņierīcēm. Tas veicina motorisko prasmju un kognitīvo spēju attīstību. Kā vēl trijstūra komplekss ietekmē bērnu?


  • Veicina lielo motorisko prasmju stiprināšanu. Jā, tieši lielās motorikas, par kurām bieži aizmirst. Sazinoties ar trijstūri, mazulis mācās pārvietoties telpā, saglabāt līdzsvaru, just atbalstu kājās un rokās.

  • Māca orientēties telpā, uztvert augstumu, novērtēt ķermeņa stāvokli attiecībā pret apkārtējiem objektiem.

  • Uzlabo kognitīvās prasmes. Mazulis aktīvi pēta, iegūst pieredzi, mācās vienkāršākajam darbības un rezultāta salīdzinājumam.

  • Stimulē radošo domāšanu vecākiem bērniem, kad trijstūris kļūst par sastāvdaļu spēlēs, ideju avotu.

  • Uzlabo fonisko noskaņojumu, jo ļauj bērnam būt aktīvam telpā, neatkarīgi no laika apstākļiem un pieaugušo nodarbošanās.

Šādus rezultātus novēroja pašas konstrukcijas radītāja.

Mēs to pilnveidojām un personalizējām ar iespēju papildināt rotaļu laukumiņu bērniņām augot atbilstoši attīstības pējām.

Šodien sāc ar vienu trijstūri un bērniņām augot papildini to ar citu mūsu "Little Peak" serijas trijstūri, arku vai "illo Peak" rotaļu laukumu. Veido tik lielu rotaļu tūrīti cik vien nepieciešams

Tagad mūsu rāpšanās trijstūrus un rotaļu laukumus novēro vecāki visā pasaulē.

 

Attīstošie un veselības efekti ir saistīti ar konstrukcijas pārdomātību un tās priekšrocībām.

 

KONSTRUKCIJAS PRIEKŠROCĪBAS

Tai nav nepieciešams stiprinājums, pieskrūvēšana, piesišana vai urbumu veidošana sienā. Stabila, bet vienlaikus mobila - to var pārvietot no istabas uz istabu. Tai ir vēl dažas priekšrocības.

  • Visas mūsu konstrukcijas var izmantot pagalmā.

  • Trijstūra kāpšļu tuva atrašanās viens otram palīdz bērnam viegli apgūt iemaņas. Viņam ir ērti rāpties pāri trijstūrim un skatīties zem kājām, un vecāki neuztraucas, ka starp pakāpieniem var iestrēgt galva.

  • Zemu no zemes. Tieši piemērota agrīna vecuma bērnu aktivitātēm.

 

Svarīga treniņierīces īpašība: tā ir paredzēta tieši mazā bērna pašdarbībai. Vecāka loma - būt redzamības zonā, nodrošināt nepieciešamības gadījumā atbalstu ar padomu uzdevumu veikšanai un dot bērnam brīvību. Brīvību atklāt pasauli un savas iespējas.

 

Funkcionalitāte.

Kad bērnam ir daži mēneši, trijstūri var izmantot kā motivāciju stiepties pēc rotaļlietām, skatīties, gulēt uz vēdera: tam pietiek ar dažādu priekšmetu pakarināšanu uz pakāpieniem. Tuvojoties bērna pirmajam gadam, treniņierīci sāk izmantot tās tiešajam mērķim. Mazulis turas pie tā, sāk celties, kustināt kājas. Laika gaitā trijstūris kļūst par vietu rāpošanai, slūkšanai no slidkalniņa, fizisko spēku stiprināšanai.

Iespēja papildināt ar detaļām, piemēram, citu trijstūri vai arku no "Little Peak", slidkalniņu kurš no vienas puses ir gluds un otras puses kāpšliem - uzlikām - kāpšanas imitācijai. Un tad tas ir gandrīz mājas alternatīva bērnu rotļu laukumam pagalmā.

Vieta bērnu izdomas īstenošanai. Trijstūris var kļūt par "slēpni" vai "mājiņu", ja uz tā uzsedz sedziņu vai pledu. No slidkalniņa var braukt ne tikai pats, bet arī rotaļlietas, kā arī rīkot mašīnu sacīkstes.

Lai bērns ar prieku darbotos ar trijstūri, vecākiem ir jāievēro galvenais noteikums: dot mazulim brīvību kustībās!

Un trijstūris palīdzēs šo kustību dažādībai, to apzināšanai un veiklībai.


87 views1 comment

Recent Posts

See All

1 Comment

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Guest
Jul 26, 2023
Rated 5 out of 5 stars.

Ļoti noderīgi un pamācoši. Paldies 🥰


Like
bottom of page